Бізнес виступає проти створення поштового банку

Бізнес-спільнота не підтримує поточну редакцію законопроекту щодо запровадження поштового банку в Україні та закликає знайти консенсус у цьому питанні.

Зокрема, як зазначається у повідомленні НАБУ, бізнес-спільнота, об’єднана Американською торговельною палатою в Україні, Незалежною Асоціацією Банків України, Спілкою Українських Підприємців та Форумом Провідних Міжнародних Фінансових Установ, звернулася з відкритим листом щодо законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо фінансових послуг у галузі поштового зв’язку» (реєстраційний №2788-д) до Президента України, Голови Верховної Ради України, Голови профільного Комітету ВРУ, Голови Національного банку України та Заступника Керівника Офісу Президента України.

Даний проект закону було прийнято Верховною Радою за основу, зараз відбувається його підготовка до другого читання.

Бізнес-спільнота вважає, що його прийняття закладе підґрунтя для системних прогалин у сфері регулювання фінансового ринку України, викривлення умов конкуренції та, як наслідок, формування неконтрольованих ризиків, які становитимуть загрозу стабільному та прозорому функціонуванню фінансового сектору та економічному розвитку нашої держави.

Зокрема, законопроектом передбачається внесення «точкових» змін у банківське законодавство у частині надання ПАТ «Укрпошта» права надавати низку фінансових послуг, у тому числі відкривати «поштові» (а фактично – розрахункові) рахунки та залучати депозити від юридичних та фізичних осіб. Разом із тим, законопроект не передбачає отримання ПАТ «Укрпошта» банківської ліцензії та набуття статусу банку. Водночас ці самі можливості з’являться у ПАТ «Укрпошта» із набуттям статусу платіжної установи згідно із законопроектом «Про платіжні послуги», який відповідає вимогам Другої Платіжної Директиви ЄС.

Така конструкція законопроекту фактично унеможливлює його якісне доопрацювання, адже вибіркове розповсюдження на ПАТ «Укрпошта» окремих вимог банківського та суміжного з ним законодавства залишить недієвими механізми контролю, передбачені для забезпечення стабільності роботи банків, попередження порушень (у тому числі в частині «відмивання» грошей), захисту інтересів клієнтів та вкладників банків.

На думку бізнес-спільноти, законопроект №2788-д у поточній редакції – це:

– спроба прямого втручання держави у конкуренцію на банківському та поштовому ринках;

– відсутність належного контролю з боку держави щодо регулювання діяльності, корпоративного управління, ризиків;

– високий ризик поглиблення дефіциту Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;

– відсутність постійно верифікованої компетенції масової роботи з ризиком та бачення щодо використання залучених коштів створює ризик «поштово-фінансової піраміди».

Водночас бізнес-спільнота підтримує розширення можливостей ПАТ «Укрпошта» у наданні фінансових послуг, зокрема шляхом створення ПАТ «Укрпошта» юридичних можливостей відкривати та вести розрахункові рахунки (аналогічні банківським) для фізичних осіб, та надання інших фінансових послуг. Вказана можливість ведення розрахункових рахунків повинна бути створена у рамках адаптації українського законодавства до вимог Другої Платіжної Директиви ЄС. Національним банком вже розроблений законопроект «Про платіжні послуги», яким передбачено можливість отримання ПАТ «Укрпошта» статусу платіжної установи із правом ведення розрахункових рахунків для фізичних осіб та надання інших фінансових послуг.

Враховуючи вищевикладене, бізнес-спільнота закликає перших осіб держави сприяти відхиленню законопроекту №2788-д та прискоренню прийняття проекту закону «Про платіжні послуги», розробленого НБУ.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: