Довіра до ринків капіталу не знижується

У 2020 році, попри песимістичні прогнози, ринки капіталу не зазнали кризи довіри, а кількість інвесторів значно зросла. Куди рухається ринок і які його актуальні тренди обговорювали представники ринку на вебінарі, проведеному CFA Society Ukraine за підтримки Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору», зазначається у повідомленні CFA.

На початку минулого року МВФ прогнозував, що карантин спровокує глобальну рецесію у 2020, яка буде гірша за ту, що сталася через фінансову кризу 2008-2009 років. Однак наприкінці року стало зрозуміло, що він не завдав шкоди ринкам капіталу.

«Криза виникла не в середині фінансового сектору, а як відповідь на проблеми у сфері охороні здоров’я та соціальній сфері. Історики будуть згадувати 2020 рік як приклад рішучих фіскальних та монетарних дій урядів для вирішення соціальних та економічних проблем», – зазначила Наталія ШПИГОЦЬКА, Член правління, CFA Society Ukraine та аналітик Dragon Capital.

Попит на інвестиційні послуги зростав глобально завдяки розвитку сучасних сервісів із низькими витратами на трейдинг. Водночас в Україні за останні кілька років зросли інвестиції роздрібних інвесторів у ОВДП. І хоча доля таких інвестицій ще незначна, але те, що їх дохідність вже конкурує із депозитами, говорить про зростання попиту. «Позитивним також у 2020 році було те, що не відбулось суттєвого відтоку депозитів з банківських рахунків на противагу кризі 2014-2015 років. Це говорить про те, що довіра до банківської системи України відновилась з того часу», – додала Наталія Шпигоцька.

«Кризи 2008 і 2020 років – фундаментально різні. У 2008 первопричинами були боргове навантаження, неплатежі на ринку іпотеки, непрозорість позабіржових деривативів. За 12 років потому світ зробив важливі кроки з удосконалення регуляторного законодавства, та й сам ринок суттєво розвинувся. Послаблення у монетарній політиці стримали світовий ринок капіталу від падіння, навіть стимулювали зростання. Розвиток технологій дозволяють ринку швидко реагувати на усі події, а роздрібному інвестору легко брати участь у торгівлі акціями та іншими інвестиційними інструментами», – наголосив Тимур ХРОМАЄВ, Голова НКЦПФР.

 За його словами, суттєва проблема України – це відсутність фінансової інфраструктури, тому ми інвестуємо зараз за допомоги USAID у створення центральної депозитарної системи, клірингової і біржової системи. Це нагальна потреба, яку потрібно вирішувати швидко. Відсутність такої інфраструктури – це як відсутність залізничного сполучення між великими містами.

Також у планах НКЦПФР внесення змін до податкового кодексу щодо операцій з деривативами, облігаціями тощо. Комісія хоче прирівняти операції інвесторів з муніципальними та корпоративними облігаціями до операцій з ОВДП. Якщо прибрати податок на прибуток, то роздрібні інвестори почнуть інвестувати у свій регіон. Це також залучить більшу кількість роздрібних клієнтів на інвестиційних ринок.

Крім того, НКЦПФР направила у профільні комітети Верховної Ради пропозицію прирівняти інвестицій у нерухомість до інвестицій у фінансові інструменти, що забере ПДВ з операцій на купівлю первинної нерухомості і дозволить інвесторам укладати контракти із забудовниками напряму. Це підвищить надійність інвестицій у нерухомість на етапі забудови.

Влітку 2020 року CFA Society Ukraine за підтримки Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору» запустила на онлайн платформі Prometheus безкоштовний освітній курс «Основи фінансів та інвестицій», який створений за матеріалами всесвітньо відомого курсу CFA Institute Investment Foundations.

«Лише в перший місяць на курс зареєструвалося понад 10 тисяч слухачів, що перевищило наші оптимістичні прогнози», – пригадав Олексій СОБОЛЕВ, Президент CFA Society Ukraine.

Він підкреслив, що найдієвішим способом підвищення етичних норми поведінки фахівців з інвестицій учасники ринку вважають навчання етичній поведінці тих, хто знаходиться на самому початку своєї кар’єри – студентів та молодших спеціалістів. Тож, восени 2020 року CFA Society Ukraine за підтримки Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору» провела студентський конкурс з вирішення етичних дилем Ethics Challenge. Понад 100 студентів з 16 університетів вирішували досить складний кейс з реального життя. Такий конкурс проводиться у багатьох країнах, але саме в Україні у ньому взяла найбільша кількість учасників за всю його історію. Тепер наші університети планують зробити етику частиною їх навчальних програм.

Також у 2020 році CFA Society Ukraine за підтримки Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору» запустила на онлайн платформі EdEra перший в Україні онлайн курс «Етика фахівця з фінансів та інвестицій». Більшість його слухачів – це молоді люди, але 25% слухачів з вікової групи 36-49 років, тобто вже досвідчені професіонали.

Розвиток фінсектору потребує як розвитку попиту, так і пропозиції нових фінансових інструментів. «В основному українці зараз користуються стандартними банківськими продуктами, а купівля ОВДП вже вважається прогресивним інвестуванням. Деривативні контракти, фінтех продукти, інвестиційні рекомендації на базі штучного інтелекту, довгострокові пенсійні рахунки чи пенсійні відрахування в фонди, онлайн інвестиції в закордонні активи – це все може стати викликом і можливістю як індивідуальних клієнтів у майбутньому, так й інвестиційних професіоналів», – зауважив Володимир КУЗЬО, Керівник напряму небанківських фінансових установ Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору».

Для стійкого та безпечного формування попиту українців на інвестиції важливі три речі:

– впорядкування знань про основи інвестицій;

– розуміння клієнтами ризиків та переваг використання фінансових інструментів;

– відповідальність та етика інвестиційних радників за їх рекомендації.

«Етика ще більш важлива в контексті прийнятого закону про деривативи, який виділяє некваліфікованих інвесторів в окрему категорію і збільшує відповідальність за рекомендації для них», – додав пан Кузьо.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: