Більшість системних ризиків фінансового сектору є помірними

Рада з фінансової стабільності відзначила помірні ризики фінансового сектору та прогрес у скороченні NPL державними банками. Про це повідомляє пре-служба НКЦПФР.

На порядку денному засідання було кілька питань, серед яких реалізація планів скорочення NPL державними банками, прогрес у реструктуризації боргу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, стягнення компенсації з власників збанкрутілих банків, поширення системи гарантування для кредитних спілок та компаній зі страхування життя.

Ризики фінансового сектору суттєво знизилися

Фінансовий сектор пройшов кризу з прийнятними втратами, більшість системних ризиків зараз є помірними. Економічне зростання відновлюється з другого півріччя 2020 року завдяки позитивному імпульсу із зовнішніх ринків, зростанню приватного споживання та державним інфраструктурним проектам. Тож скорочення ВВП торік було не таким глибоким, як передбачалося на початку кризи. Економіка й надалі відновлюватиметься у 2021 році.

Інфляція за підсумками минулого року сягнула центральної точки цільового діапазону 5% ± 1%, проте продовжує прискорюватися. Уповільнення інфляції очікується в другій половині 2021 року. Подальша монетарна політика Національного банку забезпечуватиме баланс між інфляційними ризиками та підтримкою економіки.

Міжнародні валютні резерви за підсумками 2020 року сягнули восьмирічного максимуму, перевищивши еквівалент $29 млрд. Цей рівень дозволяє Нацбанку згладжувати дисбаланси на валютному ринку, водночас дотримуючись політики гнучкого обмінного курсу. Кошти бізнесу та населення в банках зростають, ставки за депозитами та кредитами залишаються на історично низьких рівнях.

Державні банки скоротили портфелі NPL

Частка непрацюючих кредитів у державних банках у 2020 році скоротилася на 7% із 64% на початку року до 57% станом на 1 січня 2021 року, обсяг непрацюючих кредитів (NPL) скоротився на 22%. Цьому сприяло нормативне регулювання роботи з NPL Урядом та НБУ. Державні банки виконують затверджені Радою з фінансової стабільності плани скорочення непрацюючих кредитів. Основним інструментом оздоровлення портфелів стало списання раніше зарезервованих непрацюючих активів – 30,6 млрд. для гривневого портфеля та $3,1 млрд. для валютних кредитів.

Рада рекомендувала держбанкам продовжити роботу з оздоровлення кредитних портфелів у 2021 році та активніше використовувати всі наявні інструменти роботи з NPL. Мета залишається незмінною – скоротити частку NPL у кредитному портфелі сектору нижче 20% до 2025 року.

Реструктуризація боргу ФГВФО

Члени РФС підтвердили необхідність імплементації плану реструктуризації боргів Фонду перед державою, затвердженого у вересні 2020 року. Реструктуризація боргів ФГВФО є необхідною передумовою для підвищення гарантованої суми відшкодування вкладів та розширення сфери дії системи гарантування вкладів. Це також одне із зобов’язань України в межах співпраці з Міжнародним валютним фондом.

РФС також розглянула питання роботи Фонду гарантування вкладів з повернення активів неплатоспроможних банків та відзначила доцільність упровадження механізмів добровільного врегулювання боргу неплатоспроможних банків колишніми власниками. Для цього необхідно внести зміни до чинного законодавства.

Розширення системи гарантування вкладів

РФС погодила концепцію створення системи гарантування вкладів членів кредитних спілок та гарантування виплат за договорами страхування життя на базі ФГВФО. НБУ та ФГВФО запропонують можливі параметри системи гарантування для подальшого обговорення з учасниками ринку.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: