У банків з’явився новий пруденційний норматив

Банківська система України готова до запровадження нового пруденційного нормативу – коефіцієнта чистого стабільного фінансування або NSFR (Net Stable Funding Ratio), який стає обов’язковим до виконання з 1 квітня 2021 року та розраховуватиметься щодекадно. Про це повідомляє прес-служба Національного банку.

Рішення про запровадження коефіцієнта чистого стабільного фінансування (NSFR) затверджене Постановою Правління НБУ від 24.12.2019 р. №158.

Головна мета запровадження нормативу NSFR – стимулювати банки покладатися на більш стабільні та довгострокові джерела фондування, зменшуючи залежність від короткострокового фінансування. Це дозволить збалансувати їхні активи та пасиви за строками погашення і сприятиме зниженню одного з системних ризиків для фінансової стабільності, пов’язаного з короткостроковістю фондування банків.

Методика розрахунку коефіцієнта чистого стабільного фінансування (NSFR) затверджена Рішенням Правління НБУ від 24.12.2019 р. №1001-рш.

Він розраховується як співвідношення обсягу наявного стабільного фінансування до обсягу необхідного стабільного фінансування, де:

– обсяг наявного стабільного фінансування – це сума складових пасивів (регулятивний капітал та зобов’язання), зважених на установлені Національним банком відповідні коефіцієнти, що відображають рівень їх стабільності на горизонті один рік з урахуванням залишкового строку погашення;

– обсяг необхідного стабільного фінансування – це сума складових активів та позабалансових зобов’язань, зважених на установлені Національним банком відповідні коефіцієнти, що характеризують їх ліквідність на горизонті один рік з урахуванням залишкового строку погашення.

Норматив NSFR визначає мінімальний необхідний рівень ліквідності банку на горизонті один рік. Згідно з нормами ЄС та Базельськими рекомендаціями значення NSFR для банків має становити не менше 100%.

Банки повинні будуть досягти 100% значення нормативу NSFR поступово. Відповідно до затвердженого Постановою Правління НБУ від 22.12.2020 р. №166 графіка запровадження NSFR показники банків мають відповідати нормативним значенням, які становлять не менше ніж:

– 80% – з 1 квітня 2021 року;

– 90% – з 1 жовтня 2021 року;

– 100% – з 1 квітня 2022 року.

Початкове значення та перехідний період для впровадження NSFR Нацбанк визначив за результатами тестових розрахунків, які здійснювалися щомісячно, починаючи з серпня 2020 року.

При цьому банки повинні дотримуватися нормативу NSFR у цілому за всіма валютами, а також забезпечувати розрахунок та моніторинг NSFR окремо в національній та іноземній валюті.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: