Банки призупинили зниження вартості кредитів та депозитів населення

У І кварталі 2021 року банківський сектор збільшив кредитний портфель як у корпоративному, так і в роздрібному сегментах та зберіг позитивну динаміку залучення коштів від населення. Про це йдеться в черговому «Огляді банківського сектору», опублікованому Національним банком.

Зниження вартості гривневих бізнес-кредитів та депозитів населення призупинилося у відповідь на підвищення облікової ставки НБУ. Збільшення попиту на банківські послуги сприяло відновленню темпів зростання чистого процентного та комісійного доходу. Відрахування в резерви були помітно нижчими, ніж торік. У фокусі уваги залишається оцінка якості кредитних портфелів: після опрацювання результатів оцінки якості активів банків розпочнеться стрес-тестування 30 фінустанов.

Активізація попиту на кредити з боку бізнесу й населення триває. Портфель чистих гривневих корпоративних кредитів зріс на 5,3% за I квартал та на 5,8% у річному вимірі. Водночас валютні кредити зменшилися в доларовому еквіваленті на 2,9% за I квартал та 7,4% у річному вимірі.

Після торішнього гальмування прискорилося зростання чистих гривневих кредитів фізичним особам – на 6% за I квартал цього року та на 8,2% р/р. Лідерами в обох сегментах були приватні банки.

Частка непрацюючих кредитів за I квартал знизилася на 1,1% до 39,9%. Банки списали значно менше непрацюючих кредитів, ніж у попередньому кварталі.

У І кварталі тривав приріст депозитів населення в банках у національній валюті – на 2,6% (24,2% р/р), найсуттєвіше – в банках з приватним та іноземним капіталом. Обсяг валютних вкладів фізичних осіб суттєво не змінився. Строкові депозити зростали швидше за вклади на вимогу.

Кошти бізнес-клієнтів у національній валюті сезонно зменшилися у I кварталі після стрімкого зростання у IV кварталі 2020 року. У березні приплив коштів у гривні відновився. Водночас валютні кошти суб’єктів господарювання в доларовому еквіваленті збільшилися на 6,4% за І квартал. Як наслідок, рівень доларизації коштів клієнтів зріс на 0,3% (до 38,3%).

Кошти клієнтів формують майже 85% зобов’язань і залишаються основою фондування банків.

Прибуток банківського сектору за І квартал становив 10,9 млрд. грн. Основна причина зниження фінансового результату майже на третину порівняно з відповідним періодом 2020 року – переоцінка індексованих цінних паперів. Водночас чистий процентний та комісійні доходи зростали темпами понад 15%. Головними ризиками для банківського сектору залишаються зменшення процентних доходів унаслідок призупинення зниження вартості депозитів, а також кредитний ризик.

З метою підвищення стійкості сектору Національний банк проводить оцінку якості активів та продовжує запровадження низки змін у банківському регулюванні відповідно до рекомендацій Базеля та норм ЄС.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: