Нацбанк не бачать системних ризиків для банківського сектору

Про це йшлося під час XVI Щорічної Конференції «Управління ризиками кредитування Credit Risk 2021», йдеться на офіційній сторінці Нацбанку у Facebook.

Банківський сектор добре пройшов кризу і підтримує фінансовим ресурсом економічне відновлення. Регуляторна відповідь НБУ на кризу була, на думку банкірів, вчасною та релевантною періоду невизначеності, відповідала міжнародному досвіду, допомогла спростити процеси реструктуризації банками кредитів без зміни загального підходу до визначення якості кредитних портфелів.

Корпоративний сегмент: темпи кредитування МСБ суттєво перевищують темпи кредитування великих підприємств. Банки не мають апетиту до big tickets, добре засвоївши уроки попередніх криз щодо диверсифікації портфелів між секторами та регіонами. Урядова програма «5-7-9%» сприяла розвитку кредитування МСБ, підтримавши невеликий бізнес у скрутні часи. Очікується її переформатування на розвиток бізнесу та на пожвавлення інвестиційного кредитування.

Регулятор упродовж 2021-2022 років запровадить нові Базельські підходи до оцінки кредитного ризику за спеціалізованими видами кредитування (проектне, об’єктне фінансування та фінансування нерухомого майна, що генерує дохід). Вони вдосконалять методологію оцінки кредитів, які фінансують реалізацію майбутніх проектів, тому не можуть бути оцінені за стандартною моделлю.

Роздрібний сегмент: у 2021 році зростання чистих гривневих кредитів фізособам пришвидшилося до на 15% у річному вимірі. Іпотека зростає найшвидше (+27% р/р), хоча поки що займає незначну частку у загальному портфелі (7%). У січні-квітні обсяг нової іпотеки потроївся у річному вимірі, основна причина – зниження ставок. Сприяв новому кредитуванню й запуск державної програми «Доступна іпотека 7%».

Вчасні заходи банків з мінімізації ризиків під час кризи, переорієнтація на позичальників із вищими доходами і менший попит на позики знизили боргове навантаження населення та дозволили зберегти прийнятну якість портфеля. Ризик перетікання клієнтів з банків до НБФУ під час кризи не реалізувався.

Роздрібне кредитування й надалі залишатиметься вагомим джерелом доходів банків. НБУ очікує подальшого зростання споживчого та іпотечного кредитування, сподівається на вирішення питання з валютною іпотекою.

НБУ запроваджує двоетапне підвищені ваги ризику для незабезпечених споживчих кредитів з поточних 100% до 125% з 1 липня 2021 року та до 150% з 1 січня 2022 року. Це створить запас капіталу банків, активних у сегменті споживчого кредитування, на випадок несприятливих умов.

Загалом у Нацбанку не бачать помітних системних ризиків для банківського сектору за відсутності чорних лебедів у світовій економіці. Утім, успішне проходження кризи може створити ілюзію надвисокого запасу міцності. Регулятор вважає фундаментальним поточним ризиком можливу втрату пильності та нагадує банкам, що вони завжди мають бути готові то криз.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: