Українські компанії в Рейтингу ТОП-500

732c98979242d49d895e1ee7354d488d_l-800x494Міжнародна аудиторсько-консалтингова компанія «Deloitte» оприлюднила черговий щорічний рейтинг ТОП-500 найбільших компаній Центральної та Східної Європи, в тому числі й з України, за підсумками 2015 року. Його результати свідчать про відновлення темпів зростання європейських економік та уповільнення спаду в Україні. У цілому до нового рейтингу увійшли 29 вітчизняних компаній.

СИТУАЦІЯ В ЄВРОПІ

Як зазначають експерти, для більшості країн Центральної та Східної Європи криза залишилася в минулому і розпочався період економічного відродження. Сукупні доходи 500 найбільших компаній регіону за підсумками 2015 року зросли на 3,5% порівняно з 2014 роком та склали 685 млрд. євро. Мінімальний дохід компанії, представленої у рейтингу ТОП-500, склав 473 млн. євро, що на 3% вище, ніж у попередньому рейтингу.

Лідерами за динамікою зростання доходів компаній у регіоні стали: Чехія (зростання на 4,6%), Румунія (на 3,8%), Польща (на 3,6%) та Угорщина (на 2,9%). Маючи левову частку (74%) від загальної кількості компаній, ці країни зробили значний позитивний вплив на загальні результати цьогорічного рейтингу.

Зростання доходів компаній відбувалося у всіх секторах, за винятком енергетичної галузі, яка внаслідок низьких цін на нафту вже другий рік поспіль втрачає доходи.

Компанії, що працюють у сфері промислового виробництва, продемонстрували найбільш динамічне зростання доходів (7,4% у євро та 9,8% у місцевих валютах) переважно за рахунок автомобільної промисловості, що активно розвивається у Європі.

Доходи сектору споживчих товарів і транспорту, що найширше представлений у рейтингу, зросли на 4,1% у євро (5,9% у місцевих валютах).

Позитивні тенденції посилилися у будівельному секторі, секторі біологічних наук та охорони здоров’я, темпи зростання яких у попередні роки були значно нижчими. Україна в цих галузях в рейтингу не представлена.

alister-tiar«Загалом 66,6% компаній повідомили про зростання обсягів виручки від реалізації у 2015 році порівняно з 52% у 2014 році. Навіть якщо зараз настане період незначного скорочення темпів зростання, не існує жодних сумнів, що зростання ВВП у межах нашого регіону буде значно швидшим, ніж в інших країнах світу, за винятком Азії. Це й надалі позиціонуватиме країни Центральної Європи як ключовий напрям для прямих іноземних інвестицій. Якщо врахувати доступність фінансування ЄС і пом’якшення політики жорсткої економії, ситуація загалом виглядає оптимістично», – зазначив генеральний директор компанії «Deloitte»  у Центральній Європі Алістер ТІАР.

У рамках дослідження опубліковано рейтинг ТОП-50 банків, який також демонструє позитивні результати. Так, 76% банків повідомили про зростання вартості активів, а загальний обсяг активів збільшився на 5,8% до 734 млрд. євро.

Україна в цьому рейтингу представлена двома найбільшими банками – «Ощадбанком» та «Приватбанком», які дещо знизили свої позиції.

ПОЗИЦІЯ УКРАЇНИ

Кількість українських компаній, представлених у цьогорічному рейтингу ТОП-500, знизилася з 32 до 29. Лише шість із цих компаній за підсумками 2015 року збільшили рівень своїх доходів у євровому еквіваленті: «Миронівський хлібопродукт» (на 3,2%), «Нафтогаз України» (на 6,7%), «Кернел» (на 13,3%), «Державна продовольчо-зернова компанія» (на 15,5%), «Бунге Україна» (на 22,5%) та «МАУ» (на 25,4%).

Сектор енергетики та ресурсів, частка якого складає 41,6% у доходах українських компаній, традиційно залишається одним з найбільших за рівнем доходів. Тоді як споживчий сектор найширше представлений у рейтингу за кількістю компаній – 14 із 29.

За словами експертів, протягом 2015 року Україні тривали економічні потрясіння. Різке зниження курсу гривні, що відбувалося другий рік поспіль, скорегувало показники українських компаній у рейтингу ТОП-500. Девальвація скоротила до мінімуму купівельну спроможність українців, що позначилося майже на всьому українському бізнесі, включно з роздрібною торгівлею та банківським сектором. Дещо знизився і обсяг інвестицій у вітчизняній економіці.

Незважаючи на економічні виклики, за підсумками 2015 року українським компаніям, представленим у рейтингу, вдалося збільшити доходи у гривні на 25,9%. Зростання продемонстрували практично всі сектори, за винятком сектору «Технології, медіа та телекомунікації». Водночас у євровому еквіваленті доходи практично всіх компаній знизилися на 17,4%, що дисонує на тлі зростання економік Центральної та Східної Європи.

Цьогорічний рейтинг продемонстрував значну різницю у структурі власності найбільших українських компаній та компаній регіону. Зокрема, понад 50% українських компаній у рейтингу належать місцевим інвесторам, тоді як у загальному рейтингу регіону їх менше – 15,4%. Це є наслідком низької інвестиційної привабливості України для іноземних інвесторів.

Водночас транснаціональних компаній, частка яких у загальному рейтингу становить близько 50%, в Україні представлено лише три, що свідчить передусім про великий інвестиційний потенціал України, який залишається нереалізованим.

Ще однією специфікою українського бізнесу є непропорційно велика кількість персоналу. В українських компаніях, що увійшли до рейтингу, середня кількість працівників складає близько 35,6 тис., тоді як в регіоні в найбільших компаніях працює в середньому 6,6 тис. співробітників. Суттєвий вплив на цю статистику зробила «Укрзалізниця», яка, маючи близько 270 тис. співробітників, є найбільшою компанією регіону за кількістю персоналу.

ПЕРСПЕКТИВИ

У І кварталі 2016 року тенденції кардинально змінилися. Динаміка доходів компаній Центральної та Східної Європи свідчить про їхній спад на 3,3% у євро (на 0,9% у місцевих валютах).

Водночас в Україні падіння доходів компаній уповільнилося, склавши 4,3%. Однак дані першого кварталу не завжди відображають тенденції усього року, які залежатимуть від подальшої ситуації в економіці країни. Позитивна динаміка доходів спостерігалася в низки компаній споживчого сектору. Нагадаємо, що за прогнозами МВФ в Україні у 2016 році очікується зростання ВВП на 1,5%.

bulahЗа словами керуючого партнера компанії «Deloitte»  в Україні Андрія БУЛАХА, сьогодні лідерів ринку визначає не багаторічна історія успіху, не вартість активів, не кількість патентів чи доступ до капіталу, а здатність змінювати бізнес-модель на хвилі технологічної революції. Цифрові технології розвиваються з шаленою швидкістю, докорінно змінюючи суть бізнесу та демократизуючи кожну галузь.

Україна має унікальну можливість подолати еволюційний шлях у рекордно короткі терміни. Використовуючи досвід інших країн, наша держава може оминути одразу декілька сходинок технологічного розвитку та гідно представляти себе на глобальному ринку. Завдяки сучасним технологіям в Україні з простої ідеї народжуються успішні бізнеси.

Більш детально – у Звіті Deloitte

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: