Оновлені макроекономічні прогнози НБУ

macronbuВ Національному банку України відбувся круглий стіл за участі економічних експертів, присвячений оновленим макроекономічним прогнозам НБУ. Як інформує прес-служба Нацбанку, під час заходу представники НБУ обговорили із його учасниками перспективи української економіки у 2016-2018 роках, описані в новому щоквартальному «Інфляційному звіті» (жовтень 2016 року). 

Національний банк зберіг прогноз щодо зростання реального ВВП на рівні 1,1% у 2016 році та понизив його до 2,5% у 2017 році та 3,5% у 2018 році. Змін не зазнав прогноз інфляції – на рівні 12% на кінець цього року, 8% на кінець наступного року та 6% на кінець 2018 року.

Ключовим фактором перегляду прогнозів були зміни оцінок щодо динаміки цін на сировинні товари. Так, ціни на сталь будуть вищі, а ціни на зернові – нижчі, ніж передбачалося у попередньому прогнозі.

Окрім оновлених макроекономічних прогнозів, представники Національного банку презентували низку спеціальних тем, розглянутих у жовтневому «Інфляційному звіті», а саме:

 НАСЛІДКИ BREXIT ДЛЯ СВІТОВОЇ ЕКОНОМІКИ

Швидке формування нового уряду Великобританії, який вирішив не поспішати з поданням заявки на вихід з ЄС до розроблення чіткого поетапного плану, та вичерпання негативного ефекту від першого шоку після референдуму в країні зумовили зниження короткострокових ризиків для світової економіки. Найбільший ефект від Brexit відчують розвинені країни ЄС, насамперед, Німеччина через зміну торговельних умов. Вплив на країни, ринки яких розвиваються, очікується мінімальним.

ВПЛИВ КОЛИВАНЬ ОБМІННОГО КУРСУ НА СПОЖИВЧУ ІНФЛЯЦІЮ

Реакція споживчих цін в Україні на коливання обмінного курсу зростає в періоди незначних та надмірних девальваційних процесів. Водночас, у періоди помірної девальвації та в умовах макроекономічної стабілізації частина курсових коливань абсорбується шляхом зниження націнки. Відповідно, чутливість загального рівня споживчих цін до змін курсу зменшується.

АНАЛІЗ ПОКАЗНИКІВ ЗОВНІШНЬОЇ ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ ТОВАРАМИ

З 2013 року спостерігаються поступові зміни структури експорту та імпорту товарів України в розрізі широких економічних категорій. В структурі експорту, в якій переважають товари проміжного споживання (сировинні товари), після 2013 року зростає частка товарів кінцевого споживання (наприклад, харчових продуктів). У структурі імпорту, де також переважають товари проміжного споживання, останніми роками стійкими темпами зростає частка капітального обладнання та промислових оброблених товарів для виробництва та знижується енергетичний імпорт.

ТРАНСМІСІЯ КЛЮЧОВОЇ ПРОЦЕНТНОЇ СТАВКИ НБУ НА ФІНАНСОВІ РИНКУ

До 2015 року, поки облікова ставка НБУ грала символічну роль в грошово-кредитній політиці НБУ, зв’язок між процентними ставками НБУ та реальними ставками кредитного ринку був слабким. З 2015 року завдяки посиленню ролі облікової ставки та зміни операційного дизайну монетарної політики цей зв’язок посилився, і зараз рівень чутливості ринкових процентних ставок до змін ключової процентної ставки загалом відповідає значенням країн, ринки яких розвиваються.

ОЦІНКА ПОТЕНЦІЙНОГО РІВНЯ ВВП ТА ЦИКЛІЧНОЇ ПОЗИЦІЇ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ

На початку 2016 року потенційний ВВП значно сповільнив падіння в річному вимірі внаслідок затухання ефекту вилучення тимчасово окупованих територій зі статистичної звітності. Відновлення його зростання в річному вимірі очікується вже на початку 2017 року.

Також серед питань, що найбільш жваво обговорювались після презентації, – вплив анонсованого Урядом підвищення мінімальної заробітної плати у 2017 році на макроекономічні прогнози, а також ефекти фіскальної політики на виконання інфляційних цілей до кінця поточного року.

Більш детально – у презентації НБУ

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: