Кошти на банківських рахунках умовного зберігання не гарантуються ФГВФО

Про це йдеться у роз’ясненні Фонду гарантування вкладів, виданому на численні звернення банків щодо відображення в окремих формах звітності для Фонду коштів, які знаходяться на рахунку умовного зберігання (ескроу), та гарантування ФГВФО коштів на таких рахунках.

Зокрема, Фонд гарантування повідомляє наступне.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб»:

– вклад – це кошти у готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти;

– вкладник – це фізична особа (у тому числі фізична особа-підприємець), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.

Як визначено у пункті 1.8 глави 1 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої Постановою Правління НБУ від 12.11.2003 р. №492, банки відкривають своїм клієнтам за договором банківського рахунку поточні рахунки, за договором банківського вкладу – вкладні (депозитні) рахунки.

При цьому за договором рахунку умовного зберігання (ескроу) відкриваються рахунки умовного зберігання (ескроу).

Рахунок умовного зберігання (ескроу) – це рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зарахування на рахунок коштів та перерахування їх/видачі коштів готівкою у випадках, передбачених законодавством України, особі (особам), зазначеній (зазначеним) клієнтом (бенефіціару або бенефіціарам), або повернення таких коштів клієнту за настання підстав, передбачених договором.

За рахунком умовного зберігання (ескроу) виконуються виключно операції, визначені пунктом 9 глави 23 Інструкції №492.

Враховуючи вищевикладене, кошти фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб-підприємців, які знаходяться на рахунках умовного зберігання (ескроу), не вважаються вкладами, а власники таких рахунків – вкладниками.

Отже, кошти фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб-підприємців, які знаходяться на рахунках умовного зберігання (ескроу), не відображаються в окремих формах звітності для Фонду та не підпадають під його гарантії.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: