«Non-life» страхування характеризується нерівномірним зростанням

Ліга страхових організацій України здійснила прогнозування обсягу страхових премій з видів страхування, інших, ніж страхування життя та провела дослідження їхнього зв’язку з макропоказниками.

Згідно з даними ЛСОУ, протягом 2012-2017 років динаміка надходжень страхових платежів з видів страхування, інших, ніж страхування життя, була нестійкою. Проте спостерігалося переважне збільшення надходжень валових страхових премій. Найбільший темп приросту страхових платежів з «non-life» страхування був у 2013 році (32,9%), натомість у 2014 році відбулося зниження (на 6%). Упродовж останніх трьох років відчутною була тенденція до збільшення темпів приросту (2015 рік – 12%, 2016 рік – 17,7%, 2017 рік – 25%). На основі виявлення основної тенденції розвитку Ліга зробила висновок про те, що галузь «non-life» страхування характеризується нерівномірним зростанням.

Порівняння темпів зростання валових страхових премій і номінального ВВП та аналіз коефіцієнтів випередження свідчать про:

– випереджуючі темпи зростання страхових платежів у національній валюті порівняно з темпами зростання ВВП у 2013 і 2014 роках;

– відставання темпів зростання страхових платежів у національній валюті порівняно з темпами зростання ВВП у 2015-2017 роках.

Динаміка чистих страхових премій з видів страхування, інших, ніж страхування життя, протягом 2012-2017 років також була нестійкою. При цьому спостерігалося переважне збільшення обсягів чистих страхових премій. Найбільший темп приросту чистих страхових премій з «non-life» страхування був у 2015 році (22,7%). Упродовж останніх двох років мала місце тенденція щодо зниження темпів приросту (2016 рік – 17,6%, 2017 рік – 7,9%).

Динаміка чистих страхових премій протягом 2012-2017 років була значною мірою подібною до динаміки номінального ВВП. Порівняння темпів зростання та аналіз коефіцієнтів випередження свідчать про відставання темпів зростання чистих страхових премій у національній валюті порівняно з темпами зростання ВВП у зазначений період.

Розрахований лінійний коефіцієнт кореляції Пірсона (r=0,94) свідчить про наявність сильного прямого зв’язку між рівнем номінального ВВП та обсягом чистих страхових премій.

В ЛСОУ зазначають, що оскільки обчислений коефіцієнт кореляції більший за його критичне значення (0,94>0,71), то з вірогідністю 0,99 можна стверджувати про статистично достовірну залежність між рівнем номінального ВВП та обсягом чистих страхових премій.

Коефіцієнт детермінації (D=0,88) показує, що варіація (зміна) обсягу чистих страхових премій «пояснюється» варіацією (зміною) рівня номінального ВВП на 88%.

З урахуванням макроекономічних прогнозів Кабінету Міністрів, Національного банку, Міжнародного валютного фонду, Світового банку, міжнародного рейтингового агентства Standard&Poor’s щодо зростання ВВП, інфляції та середньорічного курсу гривні на 2018 рік було розглянуто сценарії розвитку галузі «non-life» страхування. За реалістичним сценарієм на основі розробленої моделі прогноз обсягу чистих страхових премій на поточний рік з видів страхування, інших, ніж страхування життя, склав 27,6 млрд. грн.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: