Вимоги до статутного капіталу банків можуть переглянути

Фінансовий комітет Парламенту розглянув проект закону «Про внесення змін до Закону України «Про банки і банківську діяльність» (щодо вимог до розміру статутного капіталу банку) (реєстраційний №7231).

Як зазначається у повідомленні Комітету, метою законопроекту, поданого групою народних депутатів, є приведення законодавчих вимог до мінімального розміру статутного капіталу діючих банків в Україні у відповідність до економічних реалій. Враховуючи фактичну стабілізацію ситуації у банківській системі, а також поточний стан економіки України, подальше зростання вимог до мінімального розміру статутного капіталу діючих банків більше не матиме стабілізуючого ефекту. Зважаючи на це, пропонується встановити вимоги до статутного капіталу банків на рівні не менше ніж 200 млн. грн.

Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України у своєму висновку, підтримуючи позицію суб’єктів законодавчої ініціативи, зазначає, що внесена законодавча пропозиція загалом узгоджується з позицією Ради Національного банку України, згідно з якою сьогоднішні вимоги до розміру статутного капіталу банків (від 200 млн. грн. з 11 липня 2017 року до 450 млн. грн. з 11 липня 2020 року) не зовсім відповідають вимогам Директив ЄС та Ради Європи і є набагато жорсткішими за них. Так, відповідно до статті 12 Директиви 2013/36/ЄС Європейського Парламенту та Ради ЄС від 26 червня 2013 року, мінімальний початковий капітал будь-якої кредитної установи на території ЄС має бути не менше 5 млн. євро. Економічний аналіз свідчить, що мінімальна величина капіталу банку в Україні може бути встановлена на рівні близько 200 млн. грн.

Також головне управління пропонує розглянути як можливий варіант визначення більш гнучкого графіку приведення статутного капіталу до законодавчо визначених норм, ураховуючи стан банківської системи України.

При цьому зазначається, що, відповідно до ст. 55 Закону України «Про Національний банк України», головною метою банківського регулювання і нагляду з боку НБУ є безпека та фінансова стабільність банківської системи, для прийняття виваженого рішення щодо внесеного законопроекту було б логічним отримати експертний висновок Нацбанку.

Національний банк своїм листом за №18-0008/79439 від 22.11.2017 р. не підтримує законопроект, положення якого не узгоджуються із низкою вжитих Нацбанком заходів, що були спрямовані на забезпечення стабільності банківської системи та підтримку процесів відновлення економіки та пропонує залишити мінімальний розмір статутного капіталу банку на рівні 500 млн. грн. НБУ зазначає, що проблема, на розв’язання якої спрямовані положення законопроекту, може бути вирішена шляхом перегляду регулятором графіку приведення діючими банками розміру їхнього статутного капіталу у відповідність до встановлених законом вимог, що визначений Постановою Правління НБУ від 06.08.2014 р. №464.

У свою чергу Комітет, враховуючи вищенаведене, вирішив рекомендувати Верховній Раді прийняти за основу та в цілому проект закону «Про внесення змін до Закону України «Про банки і банківську діяльність» (щодо вимог до розміру статутного капіталу банку).

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: