Нацбанк осучаснює Систему електронних платежів

На початку серпня поточного року Системі електронних платежів НБУ виповнилося 25 років. Про це інформує прес-служба регулятора.

До кінця 1993 року практично всі банки та їхні філії були підключені до СЕП, а з початку 1994 року в Україні були повністю скасовані паперові та телеграфні авізо в міжбанківських розрахунках. Це стало відправною точкою запровадження в Україні електронного грошового обігу та безготівкових розрахунків.

В НБУ підкреслюють, що всі 25 років функціонування СЕП демонструє свою надійність та ефективність. Сьогодні СЕП − єдина системно важлива державна платіжна система в Україні, яка успішно та повністю задовольняє потреби вітчизняної банківської системи в міжбанківських переказах у національній валюті та стабільно виконує свої функції.

«Зараз можна без перебільшень сказати, що в 1993 році Україна отримала зручну, надійну, продуктивну (і водночас дешеву) систему електронних міжбанківських розрахунків, аналогів якій ще довго не було в решти сусідніх країн», – зазначив Директор Департаменту інформаційних технологій НБУ Володимир НАГОРНЮК.

Міжнародні експерти неодноразово високо оцінювали СЕП, зокрема, було визнано відповідність системи в цілому Ключовим принципам для системно важливих платіжних систем (Комітет з платіжних та розрахункових систем Банку міжнародних розрахунків (Базель, 2001).

Національний банк забезпечує безперервне, надійне та ефективне функціонування цієї системи.

Сьогодні через СЕП здійснюється 97% міжбанківських переказів у національній валюті в межах України, тоді як через кореспондентські рахунки, що відкриті банками в інших банках, – 3% таких переказів.

Головною метою регулятора є збереження стабільної та надійної роботи СЕП. Проте Національний банк особливу увагу приділяє розвитку і вдосконаленню системи, впровадженню нових механізмів та засобів для задоволення потреб банківської системи України.

Зокрема, наприкінці 2017 року відбулася модернізація СЕП та впроваджено в промислову експлуатацію вже третє покоління системи, спрямоване на розвиток і вдосконалення сервісів та ІТ-інфраструктури як для внутрішніх завдань Національного банку, так і насамперед для тих послуг, що НБУ надає банківській спільноті України.

«Наразі триває робота над подальшим розвитком системи, зокрема, йдеться про переведення СЕП на сучасні міжнародні стандарти обміну фінансовими повідомленнями і впровадження нових інноваційних інструментів безготівкового переказу коштів. У першу чергу, йдеться про впровадження стандартів IBAN та ISO 20022, що передбачає сучасний технологічний інструментарій (XML), наскрізну обробку платежів, нові функціональні можливості, гармонізацію системи з європейськими та міжнародними платіжними інфраструктурами, директивами та стандартами», – розповів Володимир Нагорнюк.

Він також додав, що серед пріоритетів осучаснення СЕП – запровадження миттєвих платежів, створення підґрунтя для цілодобової роботи системи у форматі 24/7, докорінне оновлення системи криптографічного захисту інформації Національного банку, розширення функціональності та інформаційної складової повідомлень.

«Усі ці новації значно підвищать швидкість, якість і надійність проведення платежів, безпеку і конфіденційність фінансової інформації, а також сприятимуть інтеграції України до європейського платіжного простору, вільному руху капіталів та іноземних інвестицій», – пояснив пан Нагорнюк.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: