НБУ зберігає активну присутність на міжбанківському валютному ринку

У Нацбанку розповіли про те, що відбувається на валютному ринку України і про дії регулятора щодо запобігання коливанню курсу національної валюти.

Зокрема, як повідомляється на офіційній сторінці Національного банку у Facebook, Заступник Голови НБУ Дмитро СОЛОГУБ зазначив: «Наразі фундаментальних причин для знецінення гривні немає. Зміцнення курсу гривні, яке спостерігається з другої половини дня п’ятниці після періоду її знецінення, свідчить саме про це.

У період девальваційного тиску на курс гривні пропозиція валюти на міжбанківському ринку залишалася значною завдяки досить високим цінам на товари українського експорту (метали та зернові), а також збільшення обсягів експорту.

Водночас дисбаланс на ринку був зумовлений переважно збільшенням попиту на валюту через сезонні, ситуативні та психологічні чинники. Так, на попиті на валюту позначилося сезонне збільшення попиту з боку імпортерів енергоресурсів, які потребують валюту для розрахунків за газ та за нафтопродукти для раннього початку збирання врожаю), та з боку імпортерів товарів та послуг споживчого спрямування (електроніка, харчові продукти, туризм тощо), що є наслідком зростання доходів населення.

Крім того, вплинули негативні очікування, які вже традиційно формуються напередодні осені. Під дією цього психологічного тиску зменшилася пропозиція валюти з боку населення на готівковому ринку, що позначилося на спрямованості операцій банків на міжбанківському валютному ринку.

Натомість зараз ми бачимо іншу ситуацію – з другої половини дня п’ятниці курс зміцнюється. Офіційний курс гривні зміцнився з 27,9 до 27,7 грн. за долар США. Зокрема, зміцненню гривні сприяє той факт, що підприємства продають валюту у зв’язку з періодом податкових платежів. Крім того, можна говорити, що за попередні тижні бізнес та банки задовольнили свої потреби у валюті, і відкладеного попиту наразі немає.

Як наслідок, пропозиція валюти на ринку знову перевищила попит, і це навіть дало можливість Національному банку у понеділок викупити надлишок пропозиції валюти обсягом приблизно $17 млн. для поповнення міжнародних резервів.

Це не означає, що Національний банк стримує зміцнення гривні. Якщо фактори, які склалися в економіці, зумовлюють тиск на послаблення чи посилення курсу, то курс має рухатись у відповідному напрямку, і Національний банк цьому руху не протидіє.

Національний банк послідовно дотримується позиції, що його завдання – не утримувати курс гривні на певному рівні, а зменшити інтенсивність коливань курсу гривні і, відтак, запобігти погіршенню очікувань та формуванню ризиків для зниження інфляції до цілі. Для цього в періоди надто суттєвих коливань НБУ продає валюту, а за наявності надлишкової пропозиції – викуповує її в незначних обсягах.

Національний банк зберігає активну присутність на міжбанківському валютному ринку для згладжування надмірних коливань обмінного курсу гривні. Так, для усунення дисбалансу на міжбанківському валютному ринку, що утворився під дією окреслених чинників, минулого тижня Національний банк щодня виходив з продажем іноземної валюти. Загалом за минулий тиждень Національний банк під час валютних інтервенцій продав $215 млн., а з початку ІІІ кварталу – приблизно $500 млн.

Національний банк продовжує уважно слідкувати за розвитком ситуації на валютному ринку та готовий і надалі здійснювати валютні інтервенції у разі потреби, щоб не допускати різких «стрибків» курсу».

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: